BiletKUP BILET BiletSKLEP

Akademia Pana Kleksa. Jedyny taki uniwersytet dziecięcy!

Zapisz dziecko do Akademii

Ruszyła rekrutacja na VI semestr Akademii Pana Kleksa! Naszą misją jest pokazywanie najmłodszym, że nauka nie musi być nudna. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy miejsce, w którym odkryją swój potencjał, poznają metody nauki poprzez doświadczenia i rozwiną potrzebę zdobywania wiedzy!

Rekrutacja oraz więcej informacji:

Weronika Mołczan
+48 661 014 701
weronika@bajkapanakleksa.pl

 

Jak działa Akademia?

 • Mecenasem Akademii Pana Kleksa zostało towarzystwo ubezpieczeniowe PRU

 • semestr Akademii to 5 rozwijających spotkań w soboty (co 3 tygodnie)
 • uczestnik kończy w semestrze 10 warsztatów z różnych dziedzin (robotyka, chemia, kryminalistyka, typografia itd.)
 • prowadzący: wykładowcy z najlepszych śląskich uczelni
 • miejsce: nowoczesne sale warsztatowe Bajki Pana Kleksa, Porcelanowa 23, Katowice

Pobudzamy kreatywność!

 • stawiamy na zajęcia niesztampowe, inne od tych prowadzonych w szkole;
 • zadajemy inspirujące pytania i wspólnie szukamy na nie odpowiedzi;
 • preferujemy praktykę zamiast teorii;
 • promujemy model synpraktycznego uczenia się;
 • uczymy kompleksowo patrzeć na świat i wykorzystywać nabyte umiejętności w życiu codziennym;
 • odciągamy dzieci od smartfonów, komputerów i telewizji, pokazujemy, że można inaczej!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy.

3 grupy wiekowe

Młodzi adepci Akademii, spotykają się w wybrane weekendy w grupach dostosowanych do wieku: grupa Szpaka Mateusza (5-6), grupa Królowej Aby (7-9) i grupa Robota Silvera (10-12).

Grupa Szpaka Mateusza 5 - 6 lat

TERMINY ZAJĘĆ – VI SEMESTR 2022:

1.10, 15.10, 5.11, 26.11, 10.12

Królowa Aba
Grupa Królowej Aby 7- 9 lat

TERMINY ZAJĘĆ – VI SEMESTR 2022:

8.10, 22.10, 19.11, 3.12, 17.12

Robot Silver
Grupa Robota Silvera 10 - 12 lat

TERMINY ZAJĘĆ – VI SEMESTR 2022:

1.10, 15.10, 5.11, 26.11, 10.12

Pracujemy z najlepszymi

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów. W ich prowadzenie zaangażowali się najlepsi naukowcy, artyści, popularyzatorzy wiedzy i specjaliści z czołowych śląskich uczelni. Współpracujemy z Politechniką Śląską, Centrum Popularyzacji Nauki (Politechnika Śląska), Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Muzyczną i Uniwersytetem Ekonomicznym.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej
Akademia Muzyczna w Katowicach – logo
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Logo uniwersytetu ekonomicznego w Katowicach

Rada programowa

Nad programem Akademii Pana Kleksa czuwa specjalnie do tego powołana Rada Programowa:

dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Politechnika Śląska – Centrum Popularyzacji Nauki

Profesor PŚ, Naukowiec, współtwórca i dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej

Violetta Skrzypulec-Plinta

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

Śląski Uniwersytet Medyczny

Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni, lekarz, autorka ponad 300 publikacji naukowych

Prof. dr hab. Lesław Tetla

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Dziekan Wydziału Artystycznego, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Malarstwa

Prof. dr hab. Sławomir Smyczek

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie

Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Dr Grażyna Darłak

Akademia Muzyczna w Katowicach

Kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, doktor habilitowany w zakresie sztuk muzycznych, nauczyciel w szkole muzycznej I i II stopnia.

Katarzyna Franke

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie

Kierownik Centrum Kształcenia przez Całe Życie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

10 rozwijających zajęć

Adepci Akademii Pana Kleksa w VI semestrze wezmą udział w cyklu wybranych warsztatów:
akademia pana kleksa katowice uniwersytet dla dzieci

1. ROBOTYKA I: BAW SIĘ Z NAMI ROBOTAMI!

Zajęcia polegają na wybudowaniu robota z klocków Lego Education WeDo 2.0, zaprogramowaniu go w odpowiedni sposób i tworzeniu obrazów za jego pomocą. Dzieci wybudują spirograf, a także robota, który na okrągłych kształtach, będzie tworzył nam wrażenie iluzji.

mgr Aleksandra Kazimierska – wieloletnia trenerka robotyki w Centrum Edukacyjnym "Laboratorium Robotyki", doktorantka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w dyscyplinie Kulturoznawstwa.

akademia pana kleksa katowice uniwersytet dla dzieci

2. ROBOTYKA II: STWÓRZ I ZAPROGRAMUJ NOWY LEGO-ŚWIAT!

Na kontynuacji pierwszych zajęć porozmawiamy o złudzeniach optycznych. Każdy uczestnik będzie mógł z pomocą wcześniej zaprojektowanych robotów stworzyć własne arcydzieła. Kolorowy obraz, projekt miasteczka czy okładka płyty? Tylko od studentów zależy jak będzie wyglądał efekt końcowy!

mgr Aneta Szymura – wieloletnia trenerka z robotyki i programowania na klockach LEGO Education w Centrum Edukacyjnym "Laboratorium Robotyki".

3. KRYMINALISTYKA: CZYM JEST DAKTYLOSKOPIA?

Podczas zajęć uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z zakresu pobierania odbitek na kartę daktyloskopijną. Uczniowie dowiedzą się czym są i czemu służą tzw. minucje, jak zbudowana jest skóra na opuszkowych członach palców rąk oraz gdzie daktyloskopia znajduje zastosowanie.

dr Arkadiusz P. Szajna – doktor nauk prawnych, prawnik, kryminalistyk, nauczyciel akademicki oraz Rzecznik Praw Akademickich w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

4. CHEMIA NA CO DZIEŃ

Czy chemia może być pachnąca i przyjemna? Tak! Wykorzystując wagę i cylinder uczestnicy stworzą od podstaw magiczną babeczkę, której spód to musująca kula do kąpieli, a śmietanowa góra stanowi zgęstniałą masę nawilżająco kojącą.

dr Edyta Burdzik-Niemiec - doktor nauk technicznych, pracowała w Katedrze Inżynierii Wody i Ścieków. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z chemii, informatycznych podstaw projektowania i technologii informacyjnej.

5. OD KOSMONAUTY DO PROGRAMISTY: HISTORIA GIER WIDEO

Podczas zajęć wspólnie poznamy wartościowe gry, które pozwolą nam: trochę się spocić i zmęczyć, pogłówkować, zwiedzić fantastyczne miejsca, poćwiczyć refleks zbudować most, a nawet… stworzyć od zera własną aplikację, jak prawdziwy programista. Gotowi? No to gramy!

dr Adam Andrysek - doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie Kulturoznawstwa, związany z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;

6. PROJEKTOWANIE POSTACI

Na warsztatach przyjrzymy się różnym postaciom i superbohaterom popkultury, zastanowimy jakie są ich cechy, a następnie chwycimy w dłoń gałganki, tasiemki, druciki i guziki, aby stworzyć własne postaci. Będziemy rozwijać swoją kreatywność - wymyślać i projektować oraz ćwiczyć zdolności manualne w tym motorykę małą.

mgr Ewa M. Walewska – kulturoznawczyni; wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunkach studiów: kulturoznawstwo i kultury mediów, Wydział Humanistyczny; wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego Dzieci; Oświęcimskiego Uniwersytetu Dziecięcego; Uniwersytetu Trzeciego Wieku AHT w Bielsku-Białej;

7. TYPOGRAFIA

Na zajęciach porozmawiamy o tym czym różni się font od czcionki. Ciekawym odkryciem będzie obserwacja jak wiele różnych rodzajów fontów nas otacza. Każdy z uczestników zaprojektuje swój własny alfabet i odkryje, że litery mogą mieć niesamowite kształty.

mgr Karolina Hyla – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, popularyzator sztuk plastycznych, projektant graficzny, ilustratorka książek "Bajka o Wiśle" (wyd.Tibum) oraz "Jesteś kimś wyjątkowym".

8. TWOJE PŁUCA SĄ CO2L

Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda proces oddychania oraz własnoręcznie zbudują model płuc. Przeprowadzą proste ćwiczenia, które pomogą im zrozumieć swoje ciało i to jak funkcjonuje.

Michał Ciołek I Maria Nowak – studenci kierunku lekarskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, edukatorzy w Fundacji “Kombinatory” w Chorzowie oraz Przylądku Nadziei we Wrocławiu.

9. IZLUZJA - CZY WIĘCEJ W TYM MAGII CZY NAUKI (5-6 lat) & RADIO TO TAKI CUDOWNY WYNALAZEK - JAK POWSTAJE AUDYCJA RADIOWA (7-12 lat)

Na zajęciach poświęconych iluzji uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić, czy bardziej liczą się szybkie ręce, bystre oko, czy ostry jak brzytwa umysł? Sprawdzą jak działa iluzja optyczna, jakie nowoczesne technologie wykorzystują współcześni prestidigitatorzy, jak funkcjonuje ludzki mózg? Spróbują nauczyć się kilku prostych sztuczek magicznych. Natomiast starsze koleżanki i koledzy będą mogli zobaczyć od kuchni prace redakcji. Sprawdzić, jak dziennikarze radiowi przygotowują swój aparat mowy przed wejściem na antenę, jak funkcjonuje newsroom, czym zajmują się reporterzy, jak powstają wiadomości, a także przekonać się jaka atmosfera towarzyszy spotkaniom kolegiów redakcyjnych. By wreszcie samodzielnie zasiąść przed mikrofonem i spróbować swoich sił w przygotowaniu radiowej audycji.

mgr Łukasz Sikora - historyk sztuki, plastyk, konserwator zabytków. Magister filologii polskiej, z wykształcenia nauczyciel języka polskiego. Od lat swoje ambicje zawodowe realizuje wykorzystując nowoczesne formy edukacji. Pracował, jako trener technik pamięciowych, pomagając szybko i sprawnie przyswajać wiedzę dzieciom i dorosłym.

10. W KRAINIE MUMII I PIRAMID: STAROŻYTNY EGIPT

Dowiedz się, kim byli starożytni Egipcjanie, jak wyglądało ich życie i w co wierzyli. Poznaj tajniki mumifikacji i przekonaj się, czy słynne klątwy faraonów istniały naprawdę. Stwórz własną mumię i zbuduj model piramidy.

dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała – wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, mediewistka specjalizująca się w szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglosasów, badaczka twórczości J.R.R. Tolkiena, tłumaczka sag staroislandzkich.

Rekrutacja

 • rekrutacja do Akademii Pana Kleksa trwa do 8 października
 • decyduje kolejność zgłoszeń
 • czesne za semestr: 800 zł (10 zajęć warsztatowych)
 • Dzień Otwarty 10 września
 • możliwość płatności w II ratach (850zł) lub w IV ratach (880zł)
 • studenci otrzymują dyplom i pakiet prezentów na zakończenie semestru
 • wykład z psychologii dla rodziców
 • pierwsze zajęcia 1 października 2022 roku, Porcelanowa 23 Katowice (Bajka Pana Kleksa)
 • szczegółowy harmonogram zajęć dla wybranej grupy wiekowej dostępny na życzenie rodzica
 • w cenie semestru spotkanie z psychologiem dla rodziców
 • Uroczysta Inauguracja odbędzie się w Kinie Helios (Galeria Libero), po zakończeniu zapraszamy na premierowy pokaz filmu animowanego dla dzieci

Zapisy do Akademii:

Zadzwoń: +48 661 014 701
Napisz do nas: weronika@bajkapanakleksa.pl​

ul. Porcelanowa 23
Katowice 40-246