Akademia Pana Kleksa. Jedyny taki uniwersytet dziecięcy!

Zapisz dziecko do Akademii

16 sierpnia 2021 ruszają zapisy na IV semestr Akademii Pana Kleksa! Naszą misją jest pokazywanie najmłodszym, że nauka nie musi być nudna. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy miejsce, w którym odkryją swój potencjał, poznają metody nauki poprzez doświadczenia i rozwiną potrzebę zdobywania wiedzy. Wprowadziliśmy ponadstandardowe rozwiązania bezpieczeństwa:

 • kameralne grupy
 • kamera termowizyjna
 • ozonowanie i naświetlanie pomieszczeń Akademii lampami UV
 • dwie tężnie solankowe i laserowe oczyszczacze powietrza
Dzieci podczas zabawy

Jak działa Akademia?

 • 1 semestr Akademii to 6 rozwijających spotkań w soboty (co 3 tygodnie)
 • każde sobotnie spotkanie to 2 warsztaty (grupa młodsza 2x 45 min, grupy starsze 2x 60 min)
 • uczestnik kończy w semestrze 12 warsztatów z różnych dziedzin (architektura, nauki ścisłe, nowe media, archeologia, filmoznawstwo itd.)
 • prowadzący; wykładowcy z najlepszych śląskich uczelni
 • grupy dostosowane do wieku
 • nauka przez doświadczenia i kreatywne eksperymentowanie
 • miejsce: nowoczesne sale warsztatowe Bajki Pana Kleksa, Porcelanowa 23, Katowice
 • indeks Akademii dla uczestników
 • rekrutacja od 16 sierpnia 2021
 • 28 sierpnia – DZIEŃ OTWARTY- kliknij i zobacz

Pobudzamy kreatywność!

 • stawiamy na zajęcia niesztampowe, inne od tych prowadzonych w szkole;
 • zadajemy inspirujące pytania i wspólnie szukamy na nie odpowiedzi;
 • preferujemy praktykę zamiast teorii;
 • promujemy model synpraktycznego uczenia się;
 • uczymy kompleksowo patrzeć na świat i wykorzystywać nabyte umiejętności w życiu codziennym;
 • odciągamy dzieci od smartfonów, komputerów i telewizji, pokazujemy, że można inaczej!
dzieci bawiace się refleksomierzem w Bajce Pana Kleksa

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy.

3 grupy wiekowe

Młodzi adepci Akademii, spotykają się w wybrane weekendy w grupach dostosowanych do wieku: grupie Szpaka Mateusza (5-6), grupie Królowej Aby (7-9) i grupie Robota Silvera (10-12).

Grupa Szpaka Mateusza 5 - 6 lat

TERMINY ZAJĘĆ – IV SEMESTR 2021/2022:
11.09, 2.10, 23.10, 27.11, 18.12, 29.01

Królowa Aba
Grupa Królowej Aby 7- 9 lat

TERMINY ZAJĘĆ – IV SEMESTR 2021/2022:
18.09, 9.10, 6.11, 4.12, 15.01, 5.02

Robot Silver
Grupa Robota Silvera 10 - 12 lat

TERMINY ZAJĘĆ – IV SEMESTR 2021/2022:
25.09, 16.10, 20.11, 11.12, 22.01

Pracujemy z najlepszymi

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów. W ich prowadzenie zaangażowali się najlepsi naukowcy, artyści, popularyzatorzy wiedzy i specjaliści z czołowych śląskich uczelni. Współpracujemy z Politechniką Śląską, Centrum Popularyzacji Nauki (Politechnika Śląska), Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Muzyczną i Uniwersytetem Ekonomicznym.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej
Akademia Muzyczna w Katowicach – logo
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Logo uniwersytetu ekonomicznego w Katowicach

Rada programowa

Nad programem Akademii Pana Kleksa czuwa specjalnie do tego powołana Rada Programowa:

dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Politechnika Śląska – Centrum Popularyzacji Nauki

Profesor PŚ, Naukowiec, współtwórca i dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej

Violetta Skrzypulec-Plinta

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

Śląski Uniwersytet Medyczny

Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni, lekarz, autorka ponad 300 publikacji naukowych

Prof. dr hab. Lesław Tetla

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Dziekan Wydziału Artystycznego, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Malarstwa

Prof. dr hab. Sławomir Smyczek

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie

Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Dr Grażyna Darłak

Akademia Muzyczna w Katowicach

Kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, doktor habilitowany w zakresie sztuk muzycznych, nauczyciel w szkole muzycznej I i II stopnia.

Katarzyna Franke

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie

Kierownik Centrum Kształcenia przez Całe Życie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

12 rozwijających zajęć

Adepci Akademii Pana Kleksa w IV semestrze wezmą udział w cyklu wybranych warsztatów:

1. "MAŁY ARCHEOLOG" - FAKTY, MITY I WYKOPALISKA

Dowiedz się, na czym polega praca archeologa oraz skąd wiadomo, gdzie prowadzić badania wykopaliskowe i jak wydatować dane znalezisko. Spróbuj swoich sił w poszukiwaniu różnorodnych artefaktów. Może razem znajdziemy kości jakiegoś dinozaura?

dr hab. prof. UR Tomasz Bochnak, wykładowca, Uniwersytet Rzeszowski, Kolegium Humanistyczne. Archeologia powszechna, Okres lateński.

2. ARCHITEKTURA A'LA "LEGO MASTERS" - NAJWAŻNIEJSZE BUDOWLE ŚWIATA

Poznaj najważniejsze przełomy architektoniczne w historii świata oraz najwspanialsze budowle z najróżniejszych krajów. Znajdź swoją idealną estetykę miasta i zbuduj własną konstrukcję z klocków LEGO niczym mistrzowie w programie "Lego Masters".

dr Helena Jadwiszczok-Molencka, doktor nauk kulturoznawstwa i religioznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, Wydział Humanistyczny w Katowicach, historyk sztuki, plastyk, konserwator zabytków.

3. TAJEMNICE RZYMSKIEGO IMPERIUM

Przenieś się do starożytnego Imperium Rzymskiego i poznaj zwyczaje jego mieszkańców. Odkryj wszystkie legendy, ciekawostki i mity. Wciel się w rolę rodowitego Rzymianina z dawnych czasów.

mgr Łukasz Sikora, absolwent filologii polskiej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, popularyzator nauki i edukator. Trener technik pamięciowych w Akademii ASPIRA i rozwoju intelektualnego w Akademii Twórczego Rozwoju Bystrzak.

4. KOSMOODKRYWCY!

Grupa najmłodsza: Odtworzymy Wielki Wybuch, zobaczymy narodziny gwiazd, poobserwujemy niebo w czasie rzeczywistym i przyjrzymy się planetom Układu Słonecznego. Grupy starsze: Przebadamy napięcie powierzchniowe i dowiemy się, gdzie występuje. Sprawdzimy, czy i jak stawonogi utrzymują swoje ciała na wodzie. Zajrzymy do siatkówki oka i poszukamy w niej kolorów oraz zbudujemy model narządu zmysłu wzroku.

dr n. biol. Tomasz Książczyk, biolog, edukator, wykładowca, Doktor-Paj-Chi-Wo w Bajce Pana Kleksa. Były Ambasador ESERO-Polska (Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej), działającego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obecnie właściciel firmy "Molecularium" promującej interaktywne zajęcia z astronomii i biologii.

5. MAGIA ATRAMENTU: UKRYTY SZYFR

Odkryj dawne i współczesne atramenty, barwniki oraz tusze. Poznaj metody ich pozyskiwania z wykorzystaniem garbników roślinnych, taniny, buraka, cytryny, szpinaku i chlorofilu. Poznaj właściwości termiczne i fluorescencyjne tych substancji. Rozszyfruj ukryte hasło zapisane przy pomocy atramentów o różnym pochodzeniu.

dr Sławomir Smolik, wykładowca na Wydziale Farmaceutycznym, Katedra i Zakład Biochemii, Śląski Uniwersytet Medyczny; popularyzator w Centrum Popularyzacji Nauki.

6. KWASY I ZASADY - CZYLI WSZYSTKO O SKALI pH

Dowiedz się, jak skala pH wpływa na nasze codzienne życie. Poznaj przeciwieństwo kwasowości i naucz się ją wykrywać oraz prawidłowo oznaczać.

mgr Cezary Olchawa, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski, Wielki Elektronik w Bajce Pana Kleksa. Wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia EKSPERYMENTATORZY. Popularyzator nauki przybliżający zagadnienia chemii, biologii i fizyki podczas wydarzeń realizowanych w całej Polsce.

7. EKOSZTUKA: KUBISTYCZNY PORTRET NA POSZEWCE

Wciel się w rolę Picassa i wykonaj kreatywny portret na poszewce poduszki, która ozdobi Twój pokój. Wykorzystaj przeróżne ślady i stwórz zaskakujące efekty za pomocą farb akrylowych.

mgr Karolina Hyla, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, popularyzator sztuk plastycznych, projektant graficzny, ilustratorka książek "Bajka o Wiśle" (wyd.Tibum) oraz "Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksację dla dzieci" (wyd. Mamania), ilustratorka i autorka tekstu do książki "Za chmurami" (wyd. Dwukropek).

8. RYTM W MUZYCE - KREATYWNE ZABAWY I ĆWICZENIA

Usłysz, poczuj i pokoloruj rytm! Naucz się poprawnie rozpoznawać jego typy i podstawowe wartości. Wykorzystaj zdobytą wiedzę i nowo nabyte umiejętności jako bazę do kreatywnych ćwiczeń oraz zabaw przy muzyce.

mgr Maria Daroch-Kujawińska, wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka, fortepian, kameralistyka, która koncertowała między innymi w USA.

9. PRZYRODA JAKO INSPIRACJA ARTYSTYCZNA

Wsłuchaj się w opowieści o przyrodzie i odkryj jej największe tajemnice. Poznaj genialne rozwiązania Matki Natury i znajdź w nich inspiracje do kreatywnej zabawy. Wykonaj samodzielne unikalną pracę plastyczną z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

mgr Ewa M. Walewska, kulturoznawczyni; wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunkach studiów: kulturoznawstwo i kultury mediów, Wydział Humanistyczny; wykładowczyni Uniwersytetu Śląski Dzieci; Oświęcimskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

10. MUZYKA W FILMIE

Czy wiesz, po co tak właściwie w filmie obecna jest muzyka? Czy bez niej byłby on tak samo ciekawy? Poznaj różnorodne sposoby wykorzystania muzyki przez twórców filmowych. Obejrzyj kultowe fragmenty światowej kinematografii, w których dźwięk gra pierwsze skrzypce. Wciel się w rolę tapera i stwórz własną ścieżkę dźwiękową do filmu.

dr Adam Andrysek, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie Kulturoznawstwa, związany z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; wykładowca (UŚ; Uniwersytet Śląski Dzieci; Oświęcimski Uniwersytet Dziecięcy; Uniwersytet Trzeciego Wieku UTW AHT w Bielsku-Białej) oraz prelegent Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KinoSzkoła.

11. HISTORIA ANIMACJI

Poznaj historię animacji na świecie od śmiesznych form poklatkowych z początku ubiegłego wieku do bardziej rozpoznawalnych serii jak Scooby-Doo! Zobacz, w jaki sposób animacja rozwijała się przez kolejne epoki i jacy bohaterowie byli ikonami swoich czasów. Zaprojektuj własną postać lub zaprezentuj artystycznie oglądane przez siebie aktualnie serie animowane.

mgr Jacek Molencki, doktorant, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Humanistyczny, kierunek: Kulturoznawstwo, specjalizacja: Filmoznawstwo i Wiedza o Mediach.

12. WŁASNA FIRMA - CZYLI WSZYSTKO O BYCIU PRZEDSIĘBIORCĄ

Dowiedz się, czy warto założyć własną firmę. Poznaj ciekawostki z życia przedsiębiorcy oraz jego wady i zalety. Stwórz swój mały business plan i dowiedz się, jak go wdrożyć w życie. Odkryj, czy łatwo jest zarabiać pieniądze i w jaki sposób osiągnąć największy zysk.

dr Łukasz Szewczyk, adiunkt w Katedrze Bankowości i Rynków Finansowych, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Rekrutacja

 • rekrutacja do Akademii Pana Kleksa trwa od 16 sierpnia 2021 roku
 • decyduje kolejność zgłoszeń
 • czesne za semestr: 1200 zł (12 zajęć warsztatowych)
 • Dzień Otwarty 28 sierpnia – kliknij i zobacz
 • możliwość płatności w II ratach: 600 zł do 4 WRZEŚNIA, 600 zł do końca PAŹDZIERNIKA
 • 50 zł rabatu dla rodzeństw (na każde dziecko)
 • 100 zł rabatu dla każdego ABSOLWENTA
 • studenci otrzymują dyplom i pakiet prezentów na zakończenie semestru!
 • wykład z psychologii dla rodziców + wejście dzieci do Bajki Pana Kleksa!
 • pierwsze zajęcia 11 września 2021 roku, Porcelanowa 23 Katowice (Bajka Pana Kleksa)
 • szczegółowy harmonogram zajęć dla wybranej grupy wiekowej dostępny na życzenie rodzica

Zapisy do Akademii:

Zadzwoń: +48 661 014 701
Napisz do nas: roksana@bajkapanakleksa.pl​

ul. Porcelanowa 23
Katowice 40-246

Roksana Majewska